nick
şifre
yüz bakımı

Yüz Bakımınız İçin Pratik Öneriler

Gün içerisinde pek çok toz ve mikroba maruz kalabiliyoruz ve bundan en çok etkilenen bölge yüz ve boyun bölgesidir. Mikroskopik olarak incelendiğinde yüzümüzün ve elimizin yapı dokusu çok benzerdir. Fakat sizinde gördüğünüz gibi yüzümüz daha hassastır. Bu yüzden de yüz bakımınız için pratik öneriler ile hem güzel görünebilir hem de sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.Güzel görünmek için sadece makyaj yapmak yeterli değildir. Çünkü cildiniz kirli ve bakımsızsa yaptığınız makyaj pütür pütür ve çirkin durur. Bu nedenle her gün gece yatmadan önce yüz bakımınızı yapmanız ve cildinizi temizlemeniz gerekir. Bunun için de para harcamanıza ve içinde ne olduğunu bilmediğiniz kozmetik malzemelerden kullanmanıza gerek yoktur.

 

yüz bakımı

Yüz bakımınız ile pırıl pırıl bir yüze sahip olmanın yöntemleri

Temizleme sütü

Yüz bakımınız için yüzünüzdeki gözeneklere dolan kirleri yani siyah noktaları ve makyajı temizlemenin en kolay ve ucuz yolu, evde doğal malzemelerden hazırlayacağımız bakım malzemeleridir.

Malzeme: 1 salatalık, 1 su bardağı süt

Uygulama: Salatalığı rendeleyip, 1 su bardağı sütte kaynatın ve süzün. Her gün, sabah ve akşam bu karışımla cildinizi silin. Temizleme sütünü parmaklarınızla ve yuvarlak hareketlerle sürün.

 

Temizleme toniği

Yüz bakımınızı yaparken öncelikle yüzünüzü  temizlemelisiniz. Daha sonra kullanmanız gereken tonik, ciltte kalmış kir, yağ ve Temizleyici  kalıntılarını temizler ve cildi tazeler. Temizleyicinin ardından sürülür. Aşağıdaki tariflerle hazırladığınız tonikten birkaç damla pamuğa damlatıp uygulayın. Bastırarak silmek cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle tamponlayarak cildinize uygulayın. Toniklemeden sonra yüzünüze maden suyu püskürtün ve kağıt mendille tamponlayarak kurutun. Sonraki aşama nemlendirme olacak.

Karma ciltler için Öneriler

Yüz bakımınız için pratik önerilerde şimdi sırada kokusunu da çok beğeneceğiniz ve severek uygulayacağınız bir kür var;

Malzeme: Lavanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği

Uygulama: tamponlayarak kurutun. Sonraki aşama nemlendirme olacak.

Nemlendirici: Nemlendirme, çevrenin yol açtığı buharlaşma etkilerinin önlenmesine yardımcı olur. Nemlendirici cildi düzgünleştirir, kurumasını engeller, dolgunlaştırır ve gözenekleri kapatarak makyaj için iyi bir zemin hazırlar.

Hassas ciltler için öneriler

Malzeme: Biberiye, gül suyu

Uygulama: Bir çorba kaşığı biberiyeyi, 300 ml. gül suyuna karıştırarak karanlık bir yerde saklayın. Bununla her akşam cildinizi temizleyin.

Kırışıklıklar için Öneri

Malzeme: Yarım litre ılık su, 1 tatlı kaşığı karbonat

Uygulama: Su ve karbonatı karıştırın. Pamukla, cildinize uygulayın.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda makalesini yazdım.
zaman 3 Şubat, 2017
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?